Benedyktynki ze Staniątek potrzebują pomocy

Przedłużono termin zebrania wkładu własnego, który mniszki ze Staniątek muszą wnieść, aby otrzymać dofinansowanie na stworzenie w opactwie muzeum. Nadal potrzeba około 2 mln zł.

Jak poinformowała  s. Stefania Polkowska OSB, dzięki wsparciu mediów oraz ludziom dobrej woli w ciągu ostatnich 3 tygodni udało się zebrać około 300 tys. zł. „Koniec roku to okres zamykania rozliczeń i pewnie wielu podmiotom ciężko byłoby nas teraz wesprzeć. A tak będzie to możliwe jeszcze przez 5 miesięcy" - dodała mniszka.

Opactwo w Staniątkach otrzymało 7 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na projekt "Wirydarze dziedzictwa benedyktyńskiego". Zakłada on stworzenie w klasztorze muzeum - ze zbiorów w postaci obrazów, rękopisów, starodruków i muzykaliów czy przedmiotów i szat liturgicznych, a także otwarcie biblioteki i czytelni.

Jednak warunkiem przekazania zakonnicom pieniędzy jest posiadanie przez nie wkładu własnego w wysokości 3 mln zł. „Z serca i modlitwą dziękujemy wszystkim, którzy do tej pory okazali zainteresowanie losami naszego klasztoru oraz jego bardzo realnym rozwojem dzięki temu projektowi. Prosimy przy tym o dalszą pomoc, aby mógł on rzeczywiście pełnić rolę skarbca narodowego" - podsumowała s. Polkowska.

Każdy, kto chciałby wesprzeć staniąteckie opactwo może to zrobić przekazując darowiznę na konto 49 1020 2892 0000 5802 0118 6170 (Opactwo św. Wojciecha SS. Benedyktynek, 32-005 Niepołomice, Staniątki 299). Z racji nadchodzącego Bożego Narodzenia w opactwie można również zakupić karpie, wypieki świąteczne czy też kalendarze na przyszły rok.

Warunki nabycia można ustalić z s. Stefanią Polkowską telefonicznie (507 677 825) lub mailowo staniatki@benedyktynki.eu
Szczegółowe informacje można znaleźć także na stronie internetowej Zgromadzenia.

Klasztor w Staniątkach został założony prawdopodobnie w 1216 r. Ufundował go Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny. To najstarszy klasztor benedyktynek w Polsce. W tym roku obchodzi jubileusz 800-lecia. Obecnie na jego terenie mieszka 14 zakonnic.

/Za: diecezja.pl; zdj.: flickr.com, fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska/

Biografia

Józef Tischner

Ks. Józef Tischner urodził się 12 marca 1931 roku w Starym Sączu i został ochrzczony 2 kwietnia tegoż roku w starosądeckim kościele parafialnym (otrzymał imiona Józef Stanisław). Rodzice byli nauczycielami: ojciec – Józef – pochodził z Sącza, matka – Weronika z Chowańców – z Jurgowa. Dzieciństwo i młodość spędził w Łopusznej, gdzie ojciec otrzymał w 1932 roku posadę kierownika szkoły...

Czytaj dalej

Partnerzy