Tischner. Nadzieja na miarę próby. Ostatnie słowa

 

Tomasz Ponikło Tischner. Nadzieja na miarę próby. Ostatnie słowa to poruszająca książka o ostatnich latach życia ks. prof. Józefa Tischnera, który przez lata przekazywał nam mądrość ludzi gór, bo jak wiadomo greccy filozofowie to też górale. Niósł ciężkie brzemię nauczyciela solidarności. Pokazywał, jak myśleć według wartości i jak odkrywać w spotkaniu z Drugim dramat jego człowieczeństwa. W jego charakterystyczny ciepły, lekko, a z czasem coraz bardziej zachrypnięty głos wsłuchiwali się wszyscy. Aż do momentu, kiedy go stracił. Ale wtedy też mówił – za pomocą kartek, na których zapisywał potrzeby, swoje samopoczucie, refleksje i żarty. Za pomocą uśmiechu czy grymasu bólu. Wciąż uczył: miłości, która jest zawsze miłością do konkretnego, ludzkiego „ty”, wiary wobec tajemnicy cierpienia i nadziei, która musi być wypróbowana.

Ta książka jest o nas, o naszym lęku przed śmiercią i o poszukiwaniu sensu cierpienia.

 

nadzieja wtedy staje się naprawdę nadzieją, kiedy jest wypróbowana. Bóg
próbuje naszą nadzieję, bo nadzieja niewypróbowana jest zwykłym marzeniem.
Człowiek lubi marzyć. Ale kiedy przyjdzie pierwsza lepsza próba, marzenia
rozwiewają się jak poranne mgły. Natomiast nadzieja przez próbę umacnia się,
staje się jeszcze mocniejsza, jeszcze głębsza.


ks. Józef Tischner

 

Wcześniejsze wydanie ukazało się pod tytułem Józef Tischner. Myślenie według miłości. Ostatnie słowa (Wydawnictwo WAM, Kraków 2013 r.).

Zachęcamy do lektury, książkę można zamówić tutaj.

Źródło: www.wydawnictwowam.pl

Biografia

Józef Tischner

Ks. Józef Tischner urodził się 12 marca 1931 roku w Starym Sączu i został ochrzczony 2 kwietnia tegoż roku w starosądeckim kościele parafialnym (otrzymał imiona Józef Stanisław). Rodzice byli nauczycielami: ojciec – Józef – pochodził z Sącza, matka – Weronika z Chowańców – z Jurgowa. Dzieciństwo i młodość spędził w Łopusznej, gdzie ojciec otrzymał w 1932 roku posadę kierownika szkoły...

Czytaj dalej

Partnerzy